Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jak chłodzić w przemyśle?

Zaprosiliśmy do współpracy eksperta z firmy COLDTEAM Sp. z o.o., wiodącego dostawcy rozwiązań chłodniczych dla przemysłu. Swoją wiedzą podzielił się Pan Tomasz Skawiński, prezes zarządu firmy.

Jego wypowiedź zatytułowaliśmy: Jak chłodzić w przemyśle by się nie zgrzać?

Wypowiedź Pana Prezesa promowana była na stronie głównej portalu Business Insider przez 24 godziny od momentu jej zamieszczenia.

Promocja materiału trwała przez kolejne 7 dni od momentu emisji artykułu na portalu. Zajawki publikacji pokazywały się w sekcjach „Najpopularniejsze dziś w Business Insider” oraz w sekcji bocznej „Nie przegap”.

Z treścią artykułu zapoznało się blisko 3900 internautów.
Jest on dostępny na portalu pod linkiem:

https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/jak-chlodzic-w-przemysle-by-sie-nie-zgrzac/2x6k6dy

Poniżej treść artykułu. Życzy miłej lektury!

Jak chłodzić w przemyśle by się nie zgrzać?

            Większość przedsiębiorców działających na skalę przemysłową spotyka się na co dzień z problemami natury technicznej, które często mogą generować setki, a nawet miliony złotych straty. Może dotyczyć to awarii linii produkcyjnej lub wejścia w życie jakiegoś przepisu, automatycznie związanego z karą, w przypadku stwierdzenia wykroczenia/nieprzestrzegania obowiązujących przepisów.

Jeśli prowadzisz działalność wymagającą chłodzenia lub posiadasz urządzenia wykorzystujące czynniki chłodnicze, poniżej znajdziesz kilka ważnych punktów, które być może uchronią Twój biznes przed poważnymi stratami. Kilku pomocnych rad udziela Tomasz Skawiński – związany z branżą chłodniczą od ponad 20 lat.

1. Zwróć uwagę na podejście Twojego potencjalnego partnera lud dostawcy

Bardzo wiele firm oferujących urządzenia chłodnicze, czy też same czynniki, to jedynie handlowcy. Często nie posiadają oni podstawowej wiedzy z zakresu budowy, czy serwisu i konserwacji systemów chłodzących, co w przypadku kłopotów, często kończy się rozmyciem odpowiedzialności. Co więcej tacy „przedstawiciele” często działają na zasadzie „sprzedaj i zapomnij”. W związku z tym, przed podjęciem współpracy warto poprosić Twojego partnera o poradę lub analizę planowanej instalacji, czy zakupu urządzeń. Dzięki temu od razu wyczujesz, czy masz do czynienia ze sprzedawcą, czy z fachowcem chcącym Ci doradzić i pomóc. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie obowiązujących certyfikatów i uprawnień do obrotu czynnikami chłodniczymi lub serwisowania freonowych urządzeń chłodniczych . Mało kto z kupujących wie, że każde urządzenie freonowe napełnione powyżej 3 kilogramów czynnika chłodniczego, musi być zgłoszone do Centralnego Rejestru Operatorów i Urzędu Dozoru Technicznego. W przeciwnym przypadku przy kontroli jednej z tych jednostek masz gwarancję kary.

2. Wiedz, że zamiast kupować, możesz po prostu wynająć potrzebny sprzęt wraz z montażem

Obecnie zachodnie trendy coraz bardziej przenikają do Polski. W efekcie, rynek wynajmu urządzeń rozrasta się dużo szybciej i dynamiczniej od analogicznego rynku sprzedaży. Wynika to z faktu, że coraz większa liczba przedsiębiorców woli płacić jedynie za używanie sprzętu. Dzięki temu w każdej chwili mogą wygodnie zamienić sprzęt lub po prostu go oddać bez straty. Dodatkowo wynajmujący bierze na siebie pełna odpowiedzialność za poprawna pracę urządzeń, ich serwisowanie oraz zgodność z przepisami. Należy jednak pamiętać o tym, by szukać tylko takich dostawców, którzy prócz wynajmu oferują także montaż na miejscu. Pomoże to uniknąć stresu i problemów związanych z poprawną pracą całego układu,  utratą gwarancji, przypadkowymi awariami, czy opóźnieniami wynikającym z dostępnością odpowiedniej ekipy montażowej. Co więcej firmy, udzielające gwarancji zarówno na sprzęt jak i montaż mogą kompleksowo i sprawnie przeprowadzić cały proces od A do Z.

3. Pamiętaj, że odpowiednie serwisowanie to podstawa, by nie stracić majątku na naprawach

Nagminnie zdarza się, że przedsiębiorcy próbują oszczędzić na fachowym serwisie i do przeglądu sprawności instalacji wyznaczają własnych, nieprzeszkolonych w tym zakresie pracowników. Taka sytuacja jest nielegalna i niesie za sobą ryzyko wystąpienia awarii i wycieku czynnika chłodniczego. W takim przypadku, prócz kosztu naprawy całej instalacji, czeka nas szereg innych wydatków. Zaczynając od samego uzupełnienia wycieku – koszt od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych, przez stratę tego co wydostało się z urządzenia, po przestój na produkcji i dalej idące straty. Należy także zwrócić uwagę, że za awarią idą także kary wynikające z wycieku substancji kontrolowanej do atmosfery. W zasadzie recepta jest tylko jedna – trzeba stawiać na legalnie działających fachowców i ekspertów, którzy systematycznie sprawdzą nasze instalacje. Tutaj nie ma drogi na skróty!

4. Analizuj zmieniające się przepisy, w tym nowelizacje i rozporządzenia Unii Europejskiej

Dokładnie w 2015 roku weszło w życie rozporządzenie obligujące każdą osobę chcącą kupić sam czynnik jak i serwisować freonowe urządzenia chłodnicze, do posiadania stosownych kwalifikacji jako firma jak i personalnie – serwisanta. W praktyce oznacza to, że prawo nakłada na naszego potencjalnego partnera, od którego kupujemy urządzenie wraz z montażem, odpowiedniej wiedzy, uprawnień oraz narzędzi do tego, by usługę wykonać perfekcyjnie, a przede wszystkim legalnie. Zatem mamy prawo i obowiązek wymagać od przedstawiciela takiej firmy, znajomości aktualnych przepisów i procedur. Ponadto, po zgłoszeniu posiadanego przez nas urządzenia freonowego powyżej 3 kilogramów do UDT i CRO, jesteśmy zobligowani do wykonania dwóch lub trzech przeglądów urządzenia rocznie oraz prowadzenia elektronicznej książki serwisowej wraz z aktualną pieczęcią wykwalifikowanej w tym zakresie osoby. Dzięki obowiązkowi elektronicznej ewidencji, osoba ta prócz podpisu musi wpisać swój personalny numer identyfikacyjny, co w praktyce oznacza możliwość szybkiego znalezienia osoby odpowiedzialnej za „podbicie przeglądu”, w przypadku nieprawidłowości.

5. Sprawdzaj regulacje dotyczące ograniczeń daty stosowania czynnika chłodniczego.

Podobnie jak w akapicie powyżej, przynależność do Unii Europejskiej wymaga na jej członkach wprowadzania w życie różnych ustaw – między innymi dotyczących dopuszczenia czynników do użytku. Nie chodzi tutaj o termin przydatności danej partii produktu, ale o sam środek chemiczny w ogóle. Dobrym przykładem jest czynnik chłodniczy R134a – wykorzystywana w branży samochodowej . Zgodnie z nowym rozporządzeniem musi ona być wymieniona na nowy czynnik R123yf do 2030 roku, później nie będzie wolno go stosować w ogóle, nawet do serwisu. Niesie to za sobą także koszt, ponieważ w zakupie 1kg, R134a kosztuje średnio 150 złotych, natomiast wprowadzany R123yf już 450 zł. Łatwo policzyć, że będzie trzeba płacić trzykrotnie więcej.

6. Zwróć uwagę na limity importu do Europy czynników chłodzących

Mało kto interesuje się tym, że z roku na rok zmniejszane są limity importu czynników chłodniczych do Europy. W tym roku można wwieźć o 20% mniej wspomnianych substancji niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że chłodzenie na starym kontynencie będzie coraz droższe, jeśli chodzi o dotychczasowe freonowe rozwiązania. Co więcej, coraz częściej można zaobserwować trend azjatyckich marek i ich przedstawicieli, którzy oferują same urządzenia bez czynnika chłodniczego. Oczywiście firmy nie mające świadomości ryzyka kupują taki sprzęt w okazyjnej cenie. Później okazuje się, że napełnienie takiej instalacji wymaga sporych pieniędzy – znacznie większych niż w przypadku kupna kompletnego urządzenia – oraz grozi utratą gwarancji producenta. Drugie zagrożenie to coraz bardziej widoczne problemy z dostępnością czynników chłodzących na rynku w Polsce. Warto zatem dwa razy przemyśleć z pozoru okazyjny zakup urządzenia chłodzącego.

7. Rozważaj na spokojnie powstające alternatywy w branży chłodzenia

W ostatnim czasie na wiodących targach branżowych pokazywanych jest coraz więcej alternatywnych sposobów chłodzenia dla przemysłu. Jeden z głównych nurtów stanowi wykorzystanie gazów naturalnych, co aktywnie wspiera Unia Europejska. Ma to swoje jasne i ciemne strony. Gazy naturalne takie jak dwutlenek węgla, amoniak, czy propan wykorzystywane do chłodzenia generują więcej problemów w montażu i obsłudze niż freon. Po pierwsze w przypadku emisji mogą być niebezpieczne ze względu na ryzyko zatrucia, czy wybuchu. Po drugie wymagają dużo wyższego ciśnienia pracy układu np. dwutlenek węgla od 80 – 120 bar, a freon 20 – 30 bar. Jednakże, jeśli spojrzeć na zalety, to można śmiało powiedzieć, że gazy naturalne posiadają doskonałe właściwości chłodnicze, są ogólnodostępne i stosując je wyprzedzamy mające pojawić się kolejne dyrektywy unijne. Jednym słowem jest to jedyna jak na razie alternatywa i choć nie idealna, to warta rozważenia w kontekście problemów z freonem.

8. Weź pod uwagę trendy na targach branżowych

Jeśli szukamy odpowiedzi na to, za czym warto się rozglądać w kontekście inwestycji w urządzenia chłodzące, zawsze warto zerknąć na wyróżnienia i nagrody targów branżowych. To właśnie w tym gronie najtrudniej zdobyć uznanie. Dlatego dobrym przykładem w kontekście alternatyw może być chiller na propan – z serii PROPANO marki COLDTEAM. Wykorzystuje popularny gaz naturalny do chłodzenia zapewniając należyte bezpieczeństwo, za sprawą wykonania w wersji ATEX oraz zastosowania detektora wycieku. Innowacyjny jest także system sterowania oraz konstrukcja i rodzaj zastosowanych komponentów. Produkt ten został nagrodzony wyróżnieniem za innowacyjność i proekologiczne rozwiązania oraz medalem targów PLASTPOL 2018 w Kielcach.

Powyższe porady wynikają z głębokiej analizy i wieloletniego doświadczenia, Tomasza Skawińskiego, Prezesa Zarządu COLDTEAM Sp. z o.o. z Gdyni. Jeśli potrzebujesz kolejnych wskazówek lub doradztwa w zakresie instalacji chłodniczych pisz na: coldteam@coldteam.pl lub wejdź na www.coldteam.pl

chcesz dostawać powiadomienia o nowych wpisach?

Zapisz się do naszego newslettera!

Close Menu