Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Trendy branży automotive

Trendy na rynku dostawców oświetlenia Automotive dla pierwszego montażu

Oświetlenie to jeden z najważniejszych komponentów dla branży Automotive. Producenci oczekują by wzmacniało ono DNA marki, jej postrzeganie jako nowoczesnej, pro ekologicznej, dynamicznej czy wręcz wytyczającej nowe kierunki. Większość z przedstawicieli tej branży podchodzi do opracowywania nowych elementów ze świadomością, że światła mogą decydować o odbiorze pojazdu przez widownię podczas jego premiery. Rzadko który tak mały gabarytowo element, tak wiele wnosi do końcowego sukcesu projektu.

Opracowywanie i rozwój nowych produktów z zakresu systemów oświetlenia, podlega dziś znaczącemu skróceniu. Podobnie ich cykle życia. Wytwórcy zmuszeni są do tego by szybciej rozwijać nowe produkty. Rośnie też presja na postrzeganie oświetlenia w zakresie szerszym niż podstawowa funkcjonalność, z wieloetapową wizją ich rozwoju. Tempo głównie narzuca technologia LED. Diody kolejnej generacji są bardziej wydajne i wytwarzają mniej ciepła. Można je zamykać w coraz to mniejszych obudowach, a także nadawać szersze spektrum barw. Powstają kolejne rozwiązania technologiczne reflektorów światłowodowych. To naturalnie wymusza zmiany w funkcjonowaniu pierwszomontażowych dostawców.

Oto kilka trendów, które będą dominować w najbliższych latach oraz przykład innowacyjnej organizacji, która w ciągu ostatnich 5 lat stała się jednym z europejskich liderów branży. Firma OE Industry dostarcza oświetlenie dla producentów autobusów, tramwajów, wagonów metra, pojazdów specjalnych, w tym pojazdów wojskowych i specjalistycznych, wytwórców naczep, sprzętu rolniczego, maszyn budowlanych, górniczych, a także jachtów i łodzi. Współpracuje również z przedsiębiorstwami z zakresu przemysłu i energetyki.

1. Integracja i rozwój funkcjonalności oświetlenia

Wyzwania projektowe wymusiły efektywną integracje dostawców komponentów oświetlenia przedniego, tylnego i wewnętrznego. Co za tym idzie, głównym trendem na rynku automotive jest kompatybilność ofert wielu producentów. Integratorzy traktowani są przez producentów jako kompetencyjne wsparcie dla własnych Klientów.

Obok źródeł halogenowych, ksenonowych i LED – które stanowią dziś standard – wchodzą do użytku rozwiązania OLED i światła laserowe, oferujące nowe możliwości projektowania. Wspomniane źródła OLED są światłami powierzchniowymi, w przeciwieństwie do LED, które są źródłami światła punktowego. Światła laserowe natomiast to trend w oświetleniu, który otwiera zupełnie nowe możliwości w zakresie wzornictwa. Dzięki niemu reflektory mogą być coraz mniejsze i bardziej efektywne.

Co ciekawe, coraz bardziej widoczny stał się rozwój rynku oświetlenia wewnętrznego w samochodach użytkowych, a przede wszystkim pojazdach transportu publicznego. Zastosowanie nowych technologii podnosi postrzeganą jakość wykonania, poprawia koncentrację kierowców oraz komfort ich pracy. Pasażerom natomiast pozwala na regenerację w trakce podróży.

Kolejnym trendem jest wzrost ilości oświetlenia w projektach nowych pojazdów użytkowych oraz jeszcze większy nacisk na personalizację. Dzieje się tak dlatego, że mamy coraz większe możliwości zaoferowania oświetlenia o dynamicznej intensywności światła, zależnie od pory dnia i pogody. W końcu zmienia się też funkcjonalność. W niedalekiej przyszłości to właśnie systemy oświetlenia wewnętrznego będą odpowiedzialne za informacje o aktualnym trybie jazdy i pracy, prędkości, postoju i innych parametrach.

Integracja oznacza pełen dostęp do aktualnej oferty wielu producentów i ich stanów magazynowych i co za tym idzie najnowszych możliwości w zakresie wzornictwa i zmieniających się właściwości różnych źródeł światła. Proces etapu weryfikacji technologii komponentów ulega znacznemu skróceniu u wielu dostawców. Nie tak dawno czas realizacji liczony w dniach lub przy bardziej złożonych projektach w tygodniach, dziś daje się skrócić do minut. OE Industry jako jedna z nielicznych firm w Europie, obok prezentacji własnej linii produktów, oferuje komponenty wszystkich najważniejszych producentów oświetlenia dla rynku automotive.

Idąc krok dalej, to krakowskie przedsiębiorstwo udostępnia swoim partnerom, ale także niezależnym konstruktorom i projektantom, swobodny dostęp do baz integrujących ofertę najważniejszych producentów.

Specjalna strona www zawiera pełen wachlarz wyselekcjonowanych produktów do zastosowania w pojazdach. To pierwszy tego typu portal, który pozwala klientom korzystać z biblioteki plików 3d. Dzięki temu rozwiązaniu, projektant ma możliwość pobrania interesujących go produktów, umieszczenia w trójwymiarowym modelu komputerowym, weryfikacji w kontekście całego produktu i porównania z innymi modelami – aż do momentu, kiedy będzie całkowicie pewien, że to właśnie ta lampa wizualnie i technicznie wpisuje się w projekt.

Komentarz eksperta – Piotr Luty, OE Industry:

Dzięki szerokiej współpracy z fabrykami jesteśmy w stanie zaoferować bardzo szeroki wachlarz produktów. Nasi klienci nie tracą czasu na weryfikację wielu różnych dostawców, a cały ciężar planowania produkcji oraz terminów dostaw przechodzi na OE Industry. Oferujemy pojedyncze komponenty oraz kompletne rozwiązania inżynieryjne w zakresie systemów oświetlenia. Co nas wyróżnia? Możemy dostarczyć różnorodną paletę produktów, od świateł w technologii tradycyjnej po nowoczesne rozwiązania LED. Jako jeden z nielicznych podmiotów w Europie możemy zaprojektować i dostarczyć oświetlenie kompleksowo. Mamy umowy ze wszystkim najważniejszymi producentami oświetlenia na świecie – w sumie kilka tysięcy referencji. To gwarantuje nam pełen dostęp do możliwości jakie dają wszystkie technologie. Dziś LED, już jutro OLED, laser, centralny światłowód lub inna innowacja. Udostępniamy modele 3D produktów, certyfikaty i homologacje. Zaoferowanie publiczne dostępnych baz wzmocniło tylko naszą pozycję na rynku. Nasi partnerzy, na przykład Hella, traktują nas jako firmę ekspercką dla swoich Klientów. Po prostu wspólne jesteśmy w stanie zaoferować więcej.

2. Design i tworzenie prototypów

Rynek coraz bardziej wymusza rozwój kompetencji także w dziedzinie projektowania. Jest ono integralną częścią procesu opracowywania produktu, praktycznie na każdym jego etapie. Od wstępnych koncepcji, poprzez wizualizacje wizji rozwoju, aż po tzw. prototypowanie – czyli tworzenie funkcjonalnych modeli w rzeczywistej skali, pozwalającym zweryfikować produkt przed jego ostatecznym przygotowaniem do produkcji.

Producenci krótkoseryjnych pojazdów użytkowych oczekują podejścia jeszcze nie tak dawno zarezerwowanego dla produkcji aut osobowych i ciężarowych. Światła pojazdu mają za zadanie wzmocnić osobowość i tożsamość marki, nadać pojazdowi charakter i wizualną ekspresję, a także zapewnić atrakcyjność całej linii produktowej w dłuższym czasie. Wszyscy przekonali się już, że dobry design i zły design kosztują tyle samo. Poprzeczka poszła wyżej.

Dziś oświetlenie pełni coraz więcej funkcji – zewnętrzne ma wpływ na bezpieczeństwo, a wewnętrzne na komfort pracy. Ma wspomagać dobre samopoczucie, utrzymywać w stanie koncentracji, poprawiać szybkość reakcji. Tam gdzie pojazd jest również miejscem odpoczynku rolą oświetlenia będzie wprowadzić nas w stan relaksu, umożliwić szybką regenerację.

Rośnie świadomość zdrowotna użytkowników oraz producentów. Ludzie dbają o siebie, swój organizm i zapewnienie mu równowagi. Potrzeby te znajdują odzwierciedlenie w projektowaniu oświetlenia. Naszym celem stanie się niebawem wsparcie psychiczne i fizyczne zdrowia kierowcy i pasażerów.

Oświetlenie wspiera produkcję coraz bardziej nowoczesnego, ekologicznego i inteligentnego wykończenia wnętrz. Światła mają być też ozdobą, nadawać indywidualny charakter i styl, współkształtować percepcję jakości, innowacyjności oraz pro-ekologiczności. Jak widać, funkcja estetyczna ma coraz więcej wymiarów.

OE Industry rozwija własny dział projektowania. Fakt funkcjonowania projektantów w strukturze firmy – przy jednym stole z technologami, konstruktorami i koordynatorami projektu – usprawnia proces twórczy i znacząco skraca czas jego realizacji. Dorozpoczęcia pracy potrzebna jest tylko jedna umowa z klauzulą poufności i często tylko jedno spotkanie, w którym uczestniczy cały zespół.

Komentarz eksperta – Mateusz Przystał, OE Industry:

Świadomość roli projektowania cały czas rośnie. Współpraca z ekspertami w tej dziedzinie i zadbanie o to, aby projekt był jak najlepiej dopracowany zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym, to pierwszy poważny krok ku temu, by produkt odniósł rynkowy sukces. Poprzez design kreujemy markę oraz budujemy jej wizerunek i pozycję na rynku. Projektowanie to w znacznej mierze też psychologia. Nie da się ukryć, że w pierwszej kolejności kupujemy oczami i sercem, dlatego ważne jest pierwsze wrażenie. To tak jak w relacjach międzyludzkich – wystarczy kilka sekund by nastawić nas pozytywnie lub negatywnie, a to nastawienie znacznie trudniej później zmienić. Jesteśmy świadkami tych wszystkich aspektów, a także zauważamy dynamicznie zmieniające się potrzeby i oczekiwania ludzi. Świat gna do przodu, a nowe technologie rozwijane są w szybkim tempie. Dzięki doświadczeniu zespołu OE Industry oraz ścisłej kooperacji projektantów z konstruktorami i technologami – zarówno w wewnętrznym zespole, jak i ze specjalistami po stronie naszych klientów – na każdym etapie powstawania projektu, jesteśmy w stanie na te zmiany odpowiedzieć, przygotowując projekty, które nie tylko te oczekiwania spełnią, ale podniosą poprzeczkę jeszcze wyżej.

3. Engineering i wsparcie techniczne

Dostawcy wzmacniają swoje kompetencje konstrukcyjne. Praca pierwszomontażowych dostawców rozpoczyna się od zebrania szczegółowych danych technicznych, warunków pracy oraz specyficznych oczekiwań klienta. Tu powstaje wstępna propozycja dedykowanego rozwiązania, opartego na interdyscyplinarnej wiedzy oraz doświadczeniu całego zespołu projektowego.

OE Industry bazuje na silnych kompetencjach konstrukcyjnych. Bierze na siebie wykonanie obliczeń termicznych przy użyciu wytypowanych algorytmów, dedykowanego oprogramowania przeznaczonego do optymalizacji wydajności, komfortu i niezawodności działania. Wstępna koncepcja projektu powstaje w środowisku CAD 3D. Po stronie firmy jest wykonanie dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz montażowej.

Komentarz eksperta OE Industry:

Wsparcie jest kluczowe dla efektywnej realizacji każdego wdrożenia. Obejmuje produkcje elementów składowych, końcowy montaż, wsparcie techniczne przy instalowaniu oraz odbiorze technicznym. Na koniec także kontrolę jakości wykonanego układu i niezbędne testy wydajności. Uwzględniamy również serwis na kolejnych etapach użytkowania.

4. Elastyczność czasu i kosztów

Klienci oczekują skrócenia czasu rozwoju produktów i niższych kosztów. Elastyczności nie służą skomplikowane procedury i wiele szczebli decyzyjnych. Dlatego najdynamiczniej rozwijają się elastyczne firmy, które potrafią szybko reagować na potrzeby klientów, mają niższe koszty zmiany technologii i co często kluczowe, zespół ludzi, który szybko zbiera się aby odpowiedzieć na pytania lub rozwiązać problem.

OE Industry specjalizuje się w dostawach dla tzw. „małej serii”, co znaczy że odbiorcami są producenci pojazdów i maszyn oraz innych urządzeń, którzy rocznie produkują począwszy od kilku aż do wielu tysięcy egzemplarzy danego modelu.

Komentarz eksperta OE Industry, Artur Głogoza ekspert z dziedziny inżynieringu i prototypowania

Jesteśmy z Klientem od pomysłu poprzez projekt, rozwój prototypu, aż do momentu dostaw seryjnych. Dokładnie poznajemy potrzeby naszych klientów, bezpośrednio nadzorujemy działy R&D. Sami rozwijamy trwające projekty, a klient z jednego miejsca może otrzymać kompleksowe rozwiązanie oferowanych przez nas systemów. Do każdego zadania podchodzimy indywidualnie. Jesteśmy elastyczni względem potrzeb. W bardzo krótkim czasie możemy uruchomić produkcję małej serii, jesteśmy otwarci na zmiany oraz sugestie partnerów, a także stosujemy innowacyjne rozwiązania. Pracujemy w sposób, który nam wydaje się normą.

Nie jest wyzwaniem wyprodukować lampę w odległym czasie przy wykorzystaniu wysokiego budżetu, sztuką jest stworzyć dobre rozwiązanie, w krótkim czasie, z szacunkiem dla kosztów. Celem pracy dostawców jest sprawdzenie każdej możliwości ich ograniczeń – kosztów produkcji, homologacji, opcji zmian w obrębie tej samej skorupy. Tam, gdzie kluczową rolę odgrywa design, ważne jest, by nie ignorować praktycznych aspektów produkcji. Szacowanie kosztów i świadomość gdzie można je zminimalizować jest istotnym kryterium oceny dostawców na tym rynku.

Ewolucja oczekiwań klientów końcowych

Znakiem czasu w XXI wieku są dynamiczne zmiany. Umiejętność wczesnego dostrzegania tych zmian i reagowania na nie jest podstawą sukcesu każdego producenta. Trendy opisują ewolucje oczekiwań nabywców. Nie są one oderwane od zmian w społeczeństwie. Źródłem przyszłej polityki produktowej są de facto zmiany jego struktury, stylu życia, wartości. Owe zmiany wyznaczają kanony, tworząc nowe możliwości.


Przykładem trendu jest wzrost świadomości zdrowotnej, zmiany w stylu życia uwzględniające zdrowie jako czynnik dobrego samopoczucia, wyglądu i kondycji psychicznej, dbanie o siebie, swój organizm i zapewnienie mu równowagi. Coraz większe dla nabywców będzie znaczenie wygody. Ten megatrend ma swoje źródło w zmianach demograficznych oraz permanentnym niedoborze czasu. Tak rodzi się zapotrzebowanie na produkty wygodne w zakupie i użyciu, a więc pozwalające zaoszczędzić bezcenny czas. Potrzeby te znajdują także odzwierciedlenie w rozwoju funkcjonalność oświetlenia wewnętrznego.

Nabywcy poszukują ofert dopasowanych do ich jednostkowych potrzeb (indywidualizm). Klienci zaczynają poszukiwać produktów i usług, które zapewnią im nowe lub bardziej intensywne niż dawniej doświadczenia i wrażenia. Wydaje się, że współczesnego nabywcę niewiele już może zdziwić i właśnie dlatego poszukuje on produktów zaskakujących go nowymi emocjami.

Przytoczone trendy w wielu miejscach splatają się ze sobą, co można uznać za szczególną szansę dla firm dostarczających komponenty dla przemysłu i motoryzacji.

chcesz dostawać powiadomienia o nowych wpisach?

Zapisz się do naszego newslettera!

Close Menu